Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Taki mamy klimat … Meteorologia i klimatologia dla każdego!

Popularyzacja osiągnięć naukowych z zakresu meteorologii i klimatologii (MiK)

O projekcie

Pogoda i klimat to zagadnienia pozornie dobrze nam znane, z którymi stykamy się na co dzień. Jednak wiedza przeciętnego człowieka na temat pogody, zjawisk atmosferycznych, zmian klimatu i ich skutków jest niewielka i bardzo powierzchowna. Tragiczne zdarzenia jakie miały miejsce w Tatrach 22.08.2019 roku (zginęły 4 osoby, 157 rannych), lub na jeziorach mazurskich 21.08.2007 roku (zginęło 12 osób, 70 osób wyciągnięto z wody, kilkadziesiąt łodzi zatonęło), wskazują, że konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie meteorologii i klimatologii.

 

​Pojęcia: ocieplenie klimatu, zmiany klimatu, zjawiska ekstremalne, adaptacja do zmian klimatu są wszechobecne. Jednak wobec narastającego szumu informacyjnego i coraz bardziej oddalonych od rzeczywistości opinii konieczna jest rzetelna wiedza klimatologa, przekazana w zrozumiały sposób i obejmująca szeroki zakres problemów.

Autorki projektu proponują popularyzację nauki w zakresie meteorologii i klimatologii. Zamierzają wykorzystać różne metody, aby dotrzeć z przekazem do możliwie szerokiego spektrum odbiorców. W ramach projektu planowane jest zorganizowanie 10 seminariów popularnonaukowych, podczas których naukowcy – pracownicy i doktoranci Zakładu Klimatologii IGiGP UJ lub/i zaproszeni goście przedstawią najnowszą wiedzę na temat pogody i klimatu. Ponadto zostaną opracowane materiały dydaktyczne i szkoleniowe w formie drukowanej i elektronicznej, m.in. do nauki rozpoznawania chmur i zjawisk atmosferycznych ułatwiających prognozowanie pogody oraz sposobów monitorowania bieżącej pogody, ostrzeżeń przed burzami, silnym wiatrem, lawinami śnieżnymi itp., wraz ze wskazaniem jak korzystać z dostępnych źródeł i interpretować podawane informacje. Podsumowaniem seminariów będą 2-godzinne warsztaty online dla nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w pracy edukacyjnej zwielokrotniając efekty projektu.

Celem projektu jest popularyzacja osiągnieć naukowych w dziedzinie meteorologii i klimatologii przez organizację przedsięwzięć edukacyjnych i informacyjnych ukierunkowanych na odbiorców spoza środowiska specjalistów w zakresie MiK.

 ZOBACZ JUŻ TERAZ! (kliknij tu)

 

 

Dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polecamy również
Wykład: Stratospheric Solar Geoengineering - Taking the Edge off Climate Change?
Wykład: Stratospheric Solar Geoengineering - Taking the Edge off Climate Change?
Spotkanie z cyklu "Meteorologia i Klimatologia dla każdego"
Spotkanie z cyklu "Meteorologia i Klimatologia dla każdego"
Tworzymy najlepsze mapy!
Tworzymy najlepsze mapy!
Kolejne spotkanie w ramach projektu "Meteorologia i klimatologia dla każdego"!
Kolejne spotkanie w ramach projektu "Meteorologia i klimatologia dla każdego"!